Ebrar Bilgisayarı LinkedInde Görüntüleyin
MSI Laptoplarda Okul Sonu Promosyonu

Klavye Seçimi Nasıl Olmalı?

Yazı yazma, oyun oynama veya tasarım yapma gibi işlevleri yapmamızı kolaylaştıran klavyeler, teknolojinin gelişimiyle beraber çeşit kazandı. Hangi klavyenin daha iyi olduğunu seçmek için şunlara dikkat etmek gerekir: Klavyeler Q ve F olmak üzere iki çeşitte sıralanır. Q klavye; İngilizce harflere göre dizilimi yapılır. Uzun süredir kullanılan klavye türü olduğu için zorluk derecesi fazla değildir. F klavye ise; Türkçe harf düzenine uygundur. Klavye seçimlerinizde öncelikle hangi harf düzeninin sizin için rahatlık sağladığını seçmelisiniz.

Yazı yazma, oyun oynama veya tasarım yapma gibi işlevleri yapmamızı kolaylaştıran klavyeler, teknolojinin gelişimiyle beraber çeşit kazandı. Hangi klavyenin daha iyi olduğunu seçmek için şunlara dikkat etmek gerekir:

Q Klavye ile F Klavye Arasındaki Fark Nedir?

Klavyeler Q ve F olmak üzere iki çeşitte sıralanır. Q klavye; İngilizce harflere göre dizilimi yapılır. Uzun süredir kullanılan klavye türü olduğu için zorluk derecesi fazla değildir. F klavye ise; Türkçe harf düzenine uygundur. Klavye seçimlerinizde öncelikle hangi harf düzeninin sizin için rahatlık sağladığını seçmelisiniz.

Kablolu Klavye mi Kablosuz Klavye mi?

Eğer bilgisayar kullanımınızın çoğunluğunu yazı yazmak, tasarım yapmak gibi günlük kullanımlardan oluşturuyorsa; kablosuz klavyeleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kablosuz klavyelerin özgür çalışma ortamı oluşturması da bir avantaj sağlar. Ancak oyun oynamak sizin için daha önemliyse; kablolu klavyeler kullanmalısınız. Kablosuz klavyelerin geç tepki vermesi, oyunda sıkıntı oluşmasına neden olur.

Mekanik Klavye Nedir?

Klavyelerdeki mekanik özellik, tuşların hassasiyet derecesini belirtir. Oyuncular için klavye seçiminde tepki süresi oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle mekanik klavye olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mekanik klavyeler daha uzun ömürlüdür.

Ergonomik Klavyenin Önemi

Özellikle sağlığınız açısından klavye seçiminde ergonomik tasarıma sahip olması önemlidir. Klavye kullanırken bilek klavyeye tam olarak oturmalı ve bileğe çok fazla baskı olmamalıdır. Kolların ön kısmı bilek ile aynı hizada ve kolların vücuda yakın olması gerekir. Bunun için bilek destek yerleri bulunan, tasarımında tuş takımını elini kaldırmadan kullanılmasına özen gösteren klavyeler tercih edilmelidir.

Multimedya Özelliği

Film izlemek, müzik dinlemek için kullanılan bilgisayarın, istenilen zamanda durdurmak veya ses ayarlarını yapmak için multimedya özellikleri olan klavye seçimi yapılabilir.

Tasarım

Klavye tasarımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ergonomik olması
  • Uzun süreli kullanım için tuş yapısının değişebilir olması
  • Karanlıkta kullanım için aydınlatma
  • Klavyenin sesli veya sessiz olması

24.08.2022

SOSYAL MEDYA'DA BİZİ TAKİP EDİN
Ebrar Bilgisayar Facebook'ta Ebrar Bilgisayar X'te Ebrar Bilgisayar YouTube'da Ebrar Bilgisayar Instagram'ta Ebrar Bilgisayar LinkedIn'de Ebrar Bilgisayar TikTok'ta Ebrar Bilgisayara ulaşın

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Aşağıdaki mail adreslerimizden, telefon veya whatsapp hattımızdan bizlere hızlıca ulaşarak istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

FATURANIZA ULAŞIN

Sipariş numaranız ile faturanıza kolayca ulaşabilirsiniz.
 
 
KATEGORİLER MARKALAR SATIŞ ÖNCESİ SATIŞ SONRASI GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Notebook Asus Kargo Firması Sipariş Takibi Banka Hesap No
Bilgisayar Dell Kargo Ücreti Sipariş İptali 3D Güvenli Ödeme
Hazır Sistemler MSI Kargo Teslimatı İade İşlemleri Hakkımızda
Bilgisayar Bileşenleri Gigabyte Hasarlı Teslimat İade ve Değişim K.V.K.K. Politikası
Veri Depolama HP Ofisten Teslim Al Ödeme İade Çerez Politikası
Monitörler Lenovo Teslimat Süresi Fatura Değişikliği Gizlilik Politikası
Çevre Birimleri Samsung Garanti ve Destek Adres Değişikliği Yasal Uyarı
Yazıcılar Razer Tükenen Ürünler Yetkili Servis Adresi Yasal Haklar
Güven Damgası Alan Güvenilir Site - Ebrar Bilgisayar
Güven damgası alan
güvenilir site
ebrarbilgisayar.com ETBIS'te kayıtlıdır.
E-ticaret bilgi platformu
ETBIS'e kayıtlıdır
EbrarBilgisayar App Store'da
EbrarBilgisayar Google Play Store'da

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.