Ebrar Bilgisayarı LinkedInde Görüntüleyin
MSI Laptoplarda Okul Sonu Promosyonu

Intel Core Ultra İşlemcilerin Özellikleri ve Karşılaştırması

Intel Core Ultra İşlemciler, 3D performanslı hibrit mimariye, gelişmiş yapay zeka özelliklerine sahip ve yerleşik Intel Arc GPU ile birlikte sunulan, ince ve güçlü dizüstü bilgisayarlar için optimize edilmiştir. Hareket halindeyken oyun oynama, içerik oluşturma ve üretkenlik için maksimum performans ve güç verimliliği dengesini sunar.

Intel Core Ultra İşlemciler, 3D performanslı hibrit mimariye, gelişmiş yapay zeka özelliklerine sahip ve yerleşik Intel Arc GPU ile birlikte sunulan, ince ve güçlü dizüstü bilgisayarlar için optimize edilmiştir. Hareket halindeyken oyun oynama, içerik oluşturma ve üretkenlik için maksimum performans ve güç verimliliği dengesini sunar.

Yeni Nesil Hibrit Mimari

Intel, devrim niteliğindeki hibrit mimarisinde iyileştirmeler yaparak performansında yenilik yapmaya devam ediyor. Intel Core Ultra işlemciler, iki çekirdekli mikro mimariyi tek bir işlemci yongasında birleştiren 3D performanslı hibrit mimariye sahip. Her çekirdek türü, belirli türdeki görevler için özel olarak tasarlanmıştır ve uzun ömürlü bir pille birlikte süper şarjlı bir performans sağlar.

 • Performans çekirdekleri:Performans ve oyun gibi hafif ve tek iş parçacıklı iş yükleri için optimize edilir.
 • Verimli çekirdekler: Yüksek iş parçacıklı iş yüklerini ölçeklendirmek için optimize edilmiştir.
 • Düşük Güçlü Verimli çekirdekler:Ölçeklenebilir iş parçacıklı performans ve arka plan görevlerini boşaltmak için tasarlanan en yeni çekirdek türüdür.
 • Intel İş Parçacığı Direktörü: Optimize edilmiş çekirdeklere görevleri göndererek, iş yüklerinin dağıtımına öncelik verir ve yönetir.

Intel Core Ultra işlemciler aynı zamanda Intel'in en ileri performans araçları ve hizmetlerinden oluşan bir pakete de sahiptir. Intel Adaptive Boost, işlemciyi güç, ısı ve iş yükünün izin verdiği ölçüde nominal frekansından daha hızlı çalışacak şekilde akıllı bir şekilde güçlendirerek oyun ve çok çekirdekli performansı artırmak üzere tasarlanmıştır.Intel Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisi , kritik iş yüklerini güç, ısı ve iş yükünün izin verdiği ölçüde onlara yönlendirir.

Sürükleyici Deneyimler

Intel Core Ultra işlemciler, farklı düzeyde grafikler, sınıfının en iyisi bağlantı ve gelişmiş medya teknolojisi özellikleriyle sürükleyici deneyimler sunmak üzere tasarlanmıştır.

Yerleşik Intel Arc GPU ile yapay zeka, gelişmiş yaratıcılığa ve oyunlar için güç verir. Hareket halindeyken bile hızlandırılmış içerik oluşturma ve sürükleyici yüksek çözünürlüklü oyun için gereken yüksek performansı sunar. Bunu AV1 kodlama ve kod çözme, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1, dört eşzamanlı 4K ekran desteği, yeni bir ses DSP'si ile birleştirerek mükemmel görsel ve işitsel deneyimler elde etme imkanı sağlar.

Thunderbolt 4 teknolojisi, birden fazla ekranı, depolamayı, şarjı ve diğer çevre birimlerini bağlamanıza olanak tanır. Intel WiFi 7 ve Intel Wi-Fi 6E ile Bluetooth 5.4 Bluetooth 5.3 desteği, süper şarjlı kablosuz performans sunar ve kesintisiz, sürükleyici çevrimiçi oyun deneyimi sağlar. Intel Double Connect Teknolojisi, iki Wi-Fi bandı üzerinden aynı anda bağlanarak ve oyun trafiğini daha hızlı bantta önceliklendirerek Wi-Fi oyun deneyiminizi geliştirir.

Yapay Zeka İnovasyonunu Hızlandırma

Bu en yeni işlemciler, yapay zekanın gücünü ortaya çıkarmak için sürükleyici grafik deneyimleri oluşturmaya ve yüksek performans için üç özel motor sunar.

Intel Gaussian ve Neural Accelerator:
 • Intel AI Boost: Düşük güçlü AI (yapay zeka) hızlandırma ve işlemci ve ekran kartı yükünü boşaltmaya yönelik entegre bir yapay zeka motorudur.
 • AI konuşma ve ses uygulamalarını işlerken aynı zamanda genel sistem performansı ve yanıt verme hızı için CPU kaynaklarını serbest bırakır.

Yapay zeka özelliği sayesinde dizüstü bilgisayarınızda yapabileceklerinizin sınırı yok.

 • Birkaç tuş vuruşuyla aklınızda ne varsa onun görüntüsünü oluşturun.
 • En sevdiğiniz şarkıyı yalnızca birkaç basit tıklamayla ve metin girişiyle remixleyin veya vokalleri ayırın ve hızlı bir karaoke hiti yaratın.
 • Her ayrıntıyı güçlendiren akıllı aydınlatma düzeltme ile fotoğraflarınızı daha canlı hale getirin.
 • Daha renkli bir gökyüzü ekleyerek veya gizemli bir sisin içine düşerek, tamamı dikkat çekici ayrıntı ve gerçekçilikle sıkıcı fotoğrafları önemli ölçüde geliştirin.

Intel vPro Platformu

Intel vPro platformunun etkin olduğu dizüstü bilgisayarlar, işletmelerin cihazları kullanma, güvenlik altına alma ve yönetme şeklini değiştiriyor.

Kullanıcı üretkenliğini artıran, hizmet kuruluşlarının cihazları korumasına ve bakımını yapmasına yardımcı olan birinci sınıf bilgi işlem çözümleri tarafından desteklenmektedir. Intel Core Ultra işlemciler ticari bilişimin geleceğini dört önemli şekilde şekillendiriyor:

 • Mobil/hibrit çalışmaya fayda sağlayan bütünsel bir yaklaşım.
 • Yeni kullanıcı deneyimlerini ve ticari uygulama dalgasını destekleyen, yapay zeka ile optimize edilmiş mimari.
 • PC'lerin saldırı yüzeyini azaltan yeni platform korumaları.
 • Bulut hizmetleri araçlarının bilgisayarlarla etkileşim kurmasının ve cihaz yönetimi kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olmanın yeni bir yolu.

Bu dört gelişme, gelecekteki tüm ticari bilgisayar tekliflerini etkileyen dönüm noktalarını temsil ediyor.

Intel Core Ultra işlemcilere sahip ve Intel vPro Evo Sürümü tasarım gereksinimlerini karşılayan dizüstü bilgisayarlar, en yeni güç verimliliği yönergelerini kullanmaktadır; bu da daha uzun pil ömrüne ve pil gücüyle çalışırken tutarlı yanıt verme özelliğine sahip, daha serin ve daha sessiz cihazlar sağlar.

Intel Core Ultra işlemciler, yapay zeka destekli arka plan bulanıklığı, gürültü bastırma, göz izleme ve resim çerçeveleme desteğiyle mobil işbirliğini daha da artırır. Ayrıca çok sayıda ticari uygulama ve yapay zeka özelliği, ortak içerik oluşturma ve üretkenlik görevlerinde kullanıcı deneyimini daha da geliştiriyor.

Entegre yapay zeka motoru, güvenlik yazılımını potansiyel ihlallere işaret eden anormallikleri tespit etme konusunda daha güçlü ve verimli hale getirmek için güvenlik motoruna da sahiptir.

Intel Evo Platformu

Intel Core Ultra işlemcilerle desteklenen Intel Evo dizüstü bilgisayarlar, üstün bir mobil deneyim sunar. Olağanüstü grafiklerin ve üstün mobilitenin ideal birleşimini sunan bu şık dizüstü bilgisayarlar; hızlı şarj, uzun ömürlü pil ve anında uyanma gibi özelliklerle öne çıkmaktadır.

Intel Unison yazılımı, kolay bir kuruluma sahiptir ve kullanımı için bir e-posta veya bulut hesabı gerektirmez. Intel Unison yazılımı esnektir; telefonunuzu uyandırmadan dosya aktarımı, fotoğraf paylaşımı, kısa mesaj, telefon aramaları ve bildirimleri gerçekleştirmek için seçtiğiniz PC'yi, telefonu veya tableti (Android veya iOS) bağlamanıza olanak tanır.

Intel Core Ultra İşlemcilerin Genel Özellikleri

ÖZELLİK FAYDA
3D Performans Hibrit Mimarisi Performansı optimize etmek için iş yüklerini önceliklendirip dağıtarak iki çekirdekli mikro mimariyi tek bir çipte entegre eder.
Intel Thread Direktörü İşletim sistemi planlayıcısının iş yüklerini optimum çekirdeklere akıllıca dağıtmasına yardımcı olarak iş yüklerini optimize eder.
Intel AI Boost / Intel NPU Düşük güçlü yapay zeka hızlandırma ve CPU/GPU yükünü boşaltma için entegre yapay zeka motoru.
Intel Arc GPU Yerleşik Intel Arc GPU ile yapay zeka, gelişmiş yaratıcılığa ve oynanışa güç verir. Hareket halindeyken bile hızlandırılmış oluşturma ve sürükleyici yüksek çözünürlüklü oyun için gereken yüksek performansın keyfini çıkarın.
Intel Grafikleri Mobil sistemlerin günlük medya ve görüntüleme özelliklerini güçlendirerek AV1 kodlama/kod çözme gibi yeni özellikler sunar.

Intel Core Ultra H Serisi İşlemci Karşılaştırması

Özellikler Intel Core Ultra 7 165H İşlemci Intel Core Ultra 7 155H İşlemci Intel Core Ultra 5 135H İşlemci Intel Core Ultra 5 125H İşlemci
İşlemci Çekirdekleri 16 (6+8+2) 16 (6+8+2) 14 (4+8+2) 14 (4+8+2)
Intel Threads 22 22 18 18
Intel® Akıllı Önbellek (LLC) 24 MB 24 MB 18 MB 18 MB
P-çekirdeği Maksimum Turbo Frekansı 5,0 GHz'e kadar 4,8 GHz'e kadar 4,6 GHz'e kadar 4,5 GHz'e kadar
E-çekirdek Maksimum Turbo Frekansı 3,8 GHz'e kadar 3,8 GHz'e kadar 3,6 GHz'e kadar 3,6 GHz'e kadar
İşlemci Grafiği Intel Arc GPU Intel Arc GPU Intel Arc GPU Intel Arc GPU
Grafik Maksimum Frekansı 2,3 GHz'e kadar 2,25 GHz'e kadar 2,2 GHz'e kadar 2,2 GHz'e kadar
X e - çekirdekler 8 8 8 7
Sinir İşlemcisi Intel AI Boost Intel AI Boost Intel AI Boost Intel AI Boost
Sinirsel Bilgi İşlem Motorları 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil
Toplam PCIe Hatları 1 (x8) 5. Nesil + 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 1 (x8) 5. Nesil + 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 1 (x8) 5. Nesil + 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 1 (x8) 5. Nesil + 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir
Maksimum Bellek Hızı DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467
Maksimum Bellek Kapasitesi 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5)
İşlemci Maksimum Turbo Gücü 64W, 115W 64W, 115W 64W, 115W 64W, 115W
İşlemci Temel Gücü 28W 28W 28W 28W

Intel Core Ultra U Serisi İşlemci Karşılaştırması

Özellikler Intel Core Ultra 7 165U İşlemci Intel Core Ultra 7 155U İşlemci Intel Core Ultra 5 135U İşlemci Intel Core Ultra 5 125U İşlemci
İşlemci Çekirdekleri 12 (2+8+2) 12 (2+8+2) 12 (2+8+2) 12 (2+8+2)
Intel Threads 14 14 14 14
Intel® Akıllı Önbellek (LLC) 12 MB 12 MB 12 MB 12 MB
P-çekirdeği Maksimum Turbo Frekansı 4,9 GHz'e kadar 4,8 GHz'e kadar 4,4 GHz'e kadar 4,3 GHz'e kadar
E-çekirdek Maksimum Turbo Frekansı 3,8 GHz'e kadar 3,8 GHz'e kadar 3,6 GHz'e kadar 3,6 GHz'e kadar
İşlemci Grafiği Intel Grafikleri Intel Grafikleri Intel Grafikleri Intel Grafikleri
Grafik Maksimum Frekansı 2,0 GHz'e kadar 1,95 GHz'e kadar 1,9 GHz'e kadar 1,85 GHz'e kadar
X e - çekirdekler 4 4 4 4
Sinir İşlemcisi Intel AI Boost Intel AI Boost Intel AI Boost Intel AI Boost
Sinirsel Bilgi İşlem Motorları 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil 2x 3. Nesil
Toplam PCIe Hatları 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir 3 (x4) 4. Nesil + 8 (x1, x2, x4) 4. Nesil Yapılandırılabilir
Maksimum Bellek Hızı DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467 DDR5-5600 | LPDDR5/x-7467
Maksimum Bellek Kapasitesi 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5) 64 GB (LP5) | 96 GB (DDR5)
İşlemci Maksimum Turbo Gücü 57W 57W 57W 57W
İşlemci Temel Gücü 15W 15W 15W 15W

28.12.2023

SOSYAL MEDYA'DA BİZİ TAKİP EDİN
Ebrar Bilgisayar Facebook'ta Ebrar Bilgisayar X'te Ebrar Bilgisayar YouTube'da Ebrar Bilgisayar Instagram'ta Ebrar Bilgisayar LinkedIn'de Ebrar Bilgisayar TikTok'ta Ebrar Bilgisayara ulaşın

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Aşağıdaki mail adreslerimizden, telefon veya whatsapp hattımızdan bizlere hızlıca ulaşarak istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

FATURANIZA ULAŞIN

Sipariş numaranız ile faturanıza kolayca ulaşabilirsiniz.
 
 
KATEGORİLER MARKALAR SATIŞ ÖNCESİ SATIŞ SONRASI GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Notebook Asus Kargo Firması Sipariş Takibi Banka Hesap No
Bilgisayar Dell Kargo Ücreti Sipariş İptali 3D Güvenli Ödeme
Hazır Sistemler MSI Kargo Teslimatı İade İşlemleri Hakkımızda
Bilgisayar Bileşenleri Gigabyte Hasarlı Teslimat İade ve Değişim K.V.K.K. Politikası
Veri Depolama HP Ofisten Teslim Al Ödeme İade Çerez Politikası
Monitörler Lenovo Teslimat Süresi Fatura Değişikliği Gizlilik Politikası
Çevre Birimleri Samsung Garanti ve Destek Adres Değişikliği Yasal Uyarı
Yazıcılar Razer Tükenen Ürünler Yetkili Servis Adresi Yasal Haklar
Güven Damgası Alan Güvenilir Site - Ebrar Bilgisayar
Güven damgası alan
güvenilir site
ebrarbilgisayar.com ETBIS'te kayıtlıdır.
E-ticaret bilgi platformu
ETBIS'e kayıtlıdır
EbrarBilgisayar App Store'da
EbrarBilgisayar Google Play Store'da

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.